Бүгін Нұр-Мүбарак университетінде төтенше жағдайға қатысты дабыл қағылды

НҰР-МҮБАРАКТА “ЖЕР-2023” ЖАЛПЫҚАЛАЛЫҚ СЕЙСМИКАЛЫҚ ЖАТТЫҒУ ӨТТІ

Бүгін Нұр-Мүбарак университетінде төтенше жағдайға қатысты дабыл қағылды. Студенттер мен оқытушылар дәрістерін тастай сала сыртқа ұмтылды. Аудиториялар мен қызметкерлердің жұмыс орындары әп-сәтте бос қалды. Алматыдағы бұл жалпықалалық сейсмикалық дабыл “Жер-2023” Республикалық-штабтық оқу-жаттығуы аясында қағылған болатын. Себебі жер сілкінісі – кез-келген жерде орын алуы мүмкін геологиялық құбылыс. Дамыған елдердің өзі бұл табиғи апаттың алдында дәрменсіздік танытуда. Ал Алматы қаласы еліміздегі ең сейсмикалық қауіпі жоғары аймаққа жататындықтан, төтенше жағдай кез келген сәтте бой көтеруі ықтимал. Сондықтан «Жер-2023» РКШЖ: «Алматыдағы жойқын жер сілкінісі нәтижесінде туындаған Төтенше жағдайларды жою кезіндегі іс-қимылдарға азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің басқару органдарын, күштері мен құралдарын дайындау» деп аталды.

Жер сілкінісі кезіндегі іс-қимылдарға, жалпы қауіпсіздік мәдениетіне дайындық деңгейін арттыру, қала тұрғындарын төтенше жағдайларда іс-қимылдарға оқытуды мақсат еткен жалпықалалық жаттығуға Нұр-Мүбарак университетінің ұжымы жұмылған жұдырықтай бірауыздан ат салысты. Студенттер мен қызметкерлерге төтенше жағдай кезінде жасалуы тиіс іс-әрекеттер мен алғашқы көмек түрлері түсіндірілді. Жер сілкінісі кезінде қауіпсіз аймаққа орналасу, т.б. нұсқаудық, ережелер таныстырылды.

Екі кезеңге негізделген «Жер-2023» РКШЖ~на:,он министрлік пен ведомства базасында құрылған 15 Республикалық азаматтық қорғау қызметі, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары, ТЖ алдын алу және жою жөніндегі комиссиялар, облыстық, аудандық және қалалық азаматтық қорғау қызметтері, ҚР ТЖМ ведомстволық бағынысты бөлімшелері, сондай- ақ Түркі мемлекеттері ұйымы елдерінің: Әзірбайжан, Венгрия, Қырғызстан, Түркия, Өзбекстан төтенше ведомстволарының:. авариялық-құтқару қызметтері қатысқан.