Нұр-Мүбарак университетінің проректоры, доктор Қайрат Құрманбаев бастаған ғалымдар делегациясы Ақтөбеде өтіп жатқан

НМУ ҒАЛЫМДАРЫ «ҚАЗАҚ РУХАНИЯТЫНДАҒЫ ДӘСТҮРЛІ ИСЛАМНЫҢ ОРНЫ» РЕСПУБЛИКАЛЫҚ ҒЫЛЫМИ-ТАНЫМДЫҚ КОНФЕРЕНЦИЯСЫНА ҚАТЫСТЫ

Қасиетті Құран аяттарын оқумен басталған жиында арнайы бейнеролик көрсетілді. Конференцияға ҚМДБ Төрағасы, Бас мүфти Наурызбай қажы Тағанұлы, Ақтөбе облысы әкімінің орынбасары Бұлбұл Елеусінова, Нұр-Мүбарак университетінің проректоры, PhD доктор Қайрат Құрманбаев, ректор кеңесшісі Рахымжан Әкімбеков, оқытушы докторант Нұржан Стамбакиев, «Ақтөбе» медресе-колледжінің директоры, РАНТ мүшесі Әбдімүтәліп Дәуренбеков, ҚМДБ Ғұламалар кеңесінің мүшесі Ерсін Әміре, т.б. ғалымдар бар.

Республикалық ғылыми-танымдық конференцияда Бас мүфти Наурызбай қажы Тағанұлы өскелең ұрпақты жат ағымдардың шырмауынан сақтау керектігін айта келе, ол үшін ұлттық құндылықтарды насихаттау, қазақтың жері, тілі, діні, дәстүрі үшін тер төккен тұлғаларының өнегелі өмір жолы мен ел үшін сіңірген еңбектерін дәріптеу, дін саласындағы, әсіресе жат ағымдардың алдын алу, діни оңалту салаларындағы жұмыстарды жетілдіру маңыздылығына тоқталды.

Сондай-ақ ҚМДБ құрылған сәтінен түрлі деструктивті ағымдарға қарсы жұмыс істепосы мақсатта Діни оңалту бөлімі құрылғаны айтылды. Соңғы төрт жылда діни оңалту мамандары – имам-ұстаздарымыз түрлі ағым жетегінде жүрген 1700-ге тарта адамның дәстүрлі Ислам түсінігіне оралуына себепкер болған. Осы орайда Бас мүфти: «Әр облыстағы жат ағым жақтастары көбірек келетін мешіттер тізімі жасалып, ол жерге өзге облыстардан білікті мамандарды 15 күнге қызметтік тәжірибе алмасуға жіберудеміз. Сол арқылы оңалту саласының маманы өз тәжірибесімен бөлісіп, өзге өңірдің оңтайлы әдіс-тәсілдерімен танысуда» деді өз сөзінде. Бұл жөнінде www.muftyat.kz хабарлады.

«Алла Тағала Құрандағы «Ағраф» сүресінің 199-аятында: «Ғафу жолын ұста, ғұрыппен әмір ет және надандардан теріс айнал», – деп бұйырған. Ал ардақты Пайғамбарымыз (оған Алланың салауаты мен сәлемі болсын): «Өзіңе әрі балаңа ғұрыпқа сай жететін нәрсені ал!» деген. Салт-дәстүр қашан да халқымызды ізгілікке үндеген. Қазақстан мұсылмандары діни басқармасы бұл бағыт бойынша ауқымды жұмыстар атқарып келеді. Ұлттық құндылықтарды насихаттау, бағытындағы жұмыстарды жандандыру бағытында мүфтият жанынан «Дін мен дәстүр» бөлімін аштық. Жаңа бөлім дін мен дәстүр сабақтастығын жалғай отырып, ізгі қоғам қалыптастыруға атсалысып келеді»,– деді Наурызбай қажы Тағанұлы.

Жиында дін мен дәстүр сабақтастығы, Ислам мен зайырлы мемлекет ұғымы, деструктивті діни ағымдардың қоғамға теріс әсері, діни оңалту саласындағы тиімді әдістер, діни мамандар дайындаудың маңызы секілді мәселелер бойынша баяндама жасалды. Жиынды ҚМДБ «Дін мен дәстүр» бөлімінің меңгерушісі Нұрбек Есмағанбет жүргізді.