05.07.2023

Ел ішіндегі діни түйткілдердің бел ортасында жүрген 75 маман бүгін Нұр-Мүбарак университетінде бір айлық курсты тәмамдады.

БІЛІКТІЛІКТІ АРТТЫРУ КУРСЫНЫҢ ТҮЛЕКТЕРІНЕ СЕРТИФИКАТ ТАБЫСТАЛДЫ

Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Дін істері комитетімен биыл 4-ші жыл қатарынан өткізген «Исламдық бағыттағы деструктивті және радикалды діни идеологияны ұстанушыларды радикалды көзқарастан арылту және оңалту саласындағы мамандардың біліктілігін арттыру» курсында елдегі діни салаға қатысты теолог, исламтанушы, дінтанушы, имамдар білімін жетілдірді. Ай бойы 140 академиялық сағатқа негізделген 15 пәннен өз саласында білікті әрі жетекші мамандар, яғни Нұр-Мүбарак ЕИМУ, Гумилев атындағы ЕҰУ, ҚМДБ, ҚР ҰҚК Академиясының тәжірибелі мамандары дәріс береді.

Курстың жабылу салтанатында проректор PhD доктор Қайрат Құрманабев: Мемлекет – баршамыздың ортақ үйіміз. Ел мен жер тұтастығы, дін тұрақтылығы, бейбіт қоғам қалыптастыруда, тіпті ол теолог болмаса да Қазақстанның әр азаматының міндеті. Болашақ үшін және қауіпсіз қоғамда өмір сүруге мүдделіміз. Қазіргі жаһандық кезеңде сын-қатерлер аз емес, уақыт өткен сайын жаңадан бой көтеріп отыруы заңды. Сондықтан бізге міндет жүктелгендіктен, діни тұрақтылыққа тікелей жауаптымыз. Осы мақсатта 4 жылдан бері курс ұйымдастырып келе жатқан ҚР АҚДМ Дін істер комитетіне, осы жобада қызмет етіп жатқан әрбір маманға алғысымызды білдіреміз,-деді.

Сондай-ақ қазіргі кезең үнемі ізденіс пен жетілдіруді талап ететінін айта келе қатысушыларға алдағы уақытта да түрлі білім жетілдіру, біліктілікті арттыру курстарынан қол үзбеуге кеңес берді.

Ал жоба жетекшісі пед.ғ.к., қ.профессор Сұлу Исабаева биылғы курстың ерекшелігі барына тоқталды. Алдыңғы 3 жыл уақыттағы дәріс алушылардың сын-пікірлері ескеріліп, дәрістер жаңартылып отырғанын атап өтті. Еліміздің түкпір-түкпірінен келген мамандар курстың соңғы салтанатында өз тәжірибелеріндегі көріністерден видеоролик жасап әрі арнайы қойылым ұсынды. Күмбірлеген домбырамен күй шертіп, көпшілікке мерекелік көңіл-күй сыйлады. Салтанат соңында проректор Қ.Құрманабев сертификат табыстап, естелік суреттерге түсті. Курс қатысушылары да өз ризалықтарын жаудырып, гүл шоқтарын ұсынып, баталарын берді.

ВЫПУСКНИКАМ КУРСОВ ПОВЫШЕНИЯ КВАЛИФИКАЦИИ ВРУЧЕНЫ СЕРТИФИКАТЫ

Сегодня в университете Нур-Мубарак 75 специалистов, находящихся в центре религиозных проблем страны, завершили месячный курс. Ежегодный курс «Организация курсов повышения квалификации специалистов в области дерадикализации и реабилитации последователей деструктивной и радикальной религиозной идеологии исламского толка», организованный Комитетом по делам религий Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан в этом году организовался 4-ый раз. В течение месяца теологи, исламоведы, религиоведы, имамы, занимающиеся религиозной сферой в стране, прошли 15 дисциплин, основанных на 140 академических часах. А преподовали им квалифицированные и ведущие специалисты в своей области, такими как Нур-Мубарак ЕИМУ, ГУМ им.Гумилева, ДУМК, академия КНБ РК.

На церемонии закрытия курса проректор доктор PhD Кайрат Курманабев сказал: «Государство – наш общий дом. Целостность страны и земли, стабильность религии, формирование мирного общества – задача каждого гражданина Казахстана, даже если он не богослов. Мы заинтересованы в будущем и жить в безопасном обществе. На современной глобальной эпохе вызовов не мало, и закономерно, что они зарождаются со временем. Поэтому, поскольку на нас возложена обязанность, мы несем прямую ответственность за религиозную стабильность. С этой целью выражаем огромную благодарность Комитету по делам религий МИОР РК, который организовывает 4 год, каждому специалисту, работающему над этим проектом». Также, отметив, что нынешний этап требует постоянного поиска и совершенствования, участникам посоветовали и в дальнейшем не отрываться от различных курсов повышения квалификации.

А руководитель проекта к.пед.н., профессор Сулу Исабаева отметила специфику этого курса, и выразила блогодарность слушателям курса. В этом году обновлены лекции с учетом анкет теологов за предыдущие 3 года. Специалисты со всей страны на заключительной церемонии курса создали видеоролик со сценами из своего опыта и представили специальный спектакль. На домбре прозвучали кую, которые подарили публике праздничное настроение. В завершение церемонии проректор К. Курманабев вручил сертификат и сделал памятные фотографии. Участники курса также подарили свои благодарственные письма, вручили цветы организаторам.

Пресс-служба университета Нур-Мубарак